O nás

 

Z rozprávky do rozprávky

 

Názov vzdelávacieho programu obsahuje hlavnú myšlienku, ktorú sme si zvolili pre výchovno – vzdelávaciu činnosť pre ďalšie roky. Prostredníctvom tejto myšlienky chceme objavovať a poznávať ríšu rozprávok, a ľudových tradícií.

Každá materská škola má svoje špecifiká, ktorými sa líši od ostatných. Naša materská škola sa zameriava na utváranie a rozvíjanie národného povedomia detí prostredníctvom využívania rozprávok a ľudových tradícií – strážiť dedičstvo naších predkov, rozšíriť vedomosti detí o ľudových zvykoch na našej dedine. Počas celého školského roka sa snažíme obohatiť poznatky detí o svojej dedine a o blízkom okolí. Od poznávania prírodných krás a vytvárania kladného vzťahu k ním je už krátka cesta k poznávaniu našej vlasti cez rodný kraj, dedinu, k rodnej reči, národným kultúrnym pamiatkam, vytváraniu úcty k pokrokovým tradíciám a hrdosti na súčasné úspechy.

            Matkina uspávanka, materinská reč, rozprávky a hry, prvé náznaky lásky k najbližším a priateľom, k svojmu domovu, ulici, rodnej dedine, k prírode rodného kraja – to všetko má dôležitú úlohu v rozvoji dieťaťa predškolského veku. Ak sa správne usmerňujú, budú rásť spolu s ním, obohatia jeho predstavy o vlasti.

Naučia sa  chrániť prírodu, životné prostredie, rozvíja sa u nich environmentálne cítenie.     Pri výchove detí vychádzame z toho, čo je im blízke, čo ich obklopuje a s čím prichádzajú v každodennom živote do styku. Vychovať v dieťati náležitý vzťah k svojim najbližším a priateľom, vzbudiť živý záujem o miesto, kde býva je jednou z prvých úloh, ktorú si kladieme pre seba. Vedieme deti k tomu, aby chápali a videli krásu vo svojom okolí, v umení a v živote.

            Aby sme deťom priblížili rôzne tradície a podnietili ich citový vzťah k ľudovému umeniu, zoznámime ich ľudovými tradíciami našej dediny. Vekuprimeraným spôsobom učíme deti chápať kontinuitu medzi tým, ako ich rodičia v súčasnosti budujú spoločnosť, a tým, čo vytvorili starí rodičia a predchádzajúce generácie. Pri spoznávaní minulých povolaní poukážeme na pracovitosť ľudí, ich šikovnosť a význam práce pre život človeka.

Cez  remeselnícke práce, umelecké činnosti a ľudovú slovesnosť sa snažíme podnietiť tvorivosť detí a plne akceptovať jeho cítenie a schopnosti. Naša škola dýcha regionálnou výchovou. Zapájame aj rodičov a starých rodičov, ktorí pomáhajú udržiavať vo vedomí detí staré zvyky a obyčaje pri rôznych spoločenských udalostiach, pri zachovaní domácich krojov, piesní, vinšov, kolied, a tancov. Zachovávame  tradície  našich predkov prostredníctvom detí.  Učíme ich vážiť si všetko čo vytvoril ľud a čo ľud tvorí.

Podporujeme tvorivosť detí aby pokračovali v diele našich dedov a otcov.

 

 

A nevelés és oktatás küldetése és célja

 

 Mesepalota

 

Az iskolai művelődési program neve Mesepalota is tükrözi óvodánk fő gondolatát, küldetését, amelyet a nevelő-oktató munkánkhoz választottunk a következő évekre.

E gondolat segítségével szeretnénk megismertetni a gyermekeket a mese világával és a néphagyományokkal.

Minden óvoda különbözik valamiben a másiktól. A mi óvodánk a nemzeti öntudat fejlesztésére, tudatosítására törekszik mesék és a régi népi hagyományőrzés eszközeinek felhasználásával, hogy  megőrizzük őseink kultúrális kincseit, hagyományait. Egész évben törekedni fogunk arra, hogy falunk népi hagyományaival megismerkedjenek gyermekeink. A Természet szépségeinek megismerésén keresztül már rövid  út vezet a megismerési vágyhoz, hogy kialakuljon bennük a  hazájukhoz való pozitív viszony, tudtosítsák az anyanyelyv felbecsülhetetlen értékét,az érzelmileg kötődjenek  a kultúrális emlékek iránt.

A mese, bábjáték, dramatizálás, a népi hagyományok ápolása számtalan lehetőséget biztosít gyermekeink érzelmi gazdagságának, kommunikációjának, társas kapcsolataiknak kialakulásában.

Nagyon fontos,, hogy gyermekeink szeretetben, biztonságban , bizalomban, egymás iránti tiszteletben nevelkedjenek, így aktivizálva a testi – lelki fejlődésüket, szocializációjukat.

Pedagógiai munkánkat előre kidolgozott terv szerint, az előírásoknak megfelelően, az életkori és egyéni fejlődési sajátosságok figyelembe vételével, a társadalmi elvárásokra, a szülői igényekre nyitottan építjük.

Óvodánk életében fő tevékenység a játék, a játékos tanulás, a megfigyelés, kísérletezés, az ismeretek  gyakorlati alkalmazása.

Igyekszünk minél több ismeretet átadni gyermekeinknek a környező világ tevékeny megismerése által, felfedezések, kísérletek alkalmazásával, hogy társadalmi és természeti környezetben biztonsággal tudjanak tájékozódni, eligazodni.

 Az egészséges életmódra sok mozgással, természetjárással, sporttevékenységgel, egészséges táplálkozással készítjük fel gyermekeinket.